Novosti i edukacije

HALMED domaćin međunarodnog sastanka „IncreaseNET 2026 Innovation Symposium: Bridging Innovation and Regulation”

22.01.2026.

Međunarodni sastanak u okviru EU projekta "Supporting the increased capacity and competence building of the EU medicines regulatory network” (IncreaseNET) naziva "IncreaseNET 2026 Innovation Symposium: Bridging Innovation and Regulation” otvoren je danas u Zagrebu, u hotelu Sheraton. Organizator ovog sastanka je Agencija za lijekove i medicinske proizvode Republike Hrvatske (HALMED) u ime IncreaseNET konzorcija. IncreaseNET sastanak održava se u hibridnom obliku te okuplja više od 100 sudionika iz Europske agencije za lijekove, Europske komisije (DG SANTE) i Izvršne agencije za zdravlje i digitalno gospodarstvo (HaDEA), nadležnih nacionalnih regulatornih tijela država članica Europske unije / Europskog gospodarskog prostora i Ukrajine.

Prilikom otvorenja, sudionike su pozdravili prof. Siniša Tomić, ravnatelj HALMED-a, i Momir Radulović, ravnatelj Agencije za lijekove i medicinske proizvode Republike Slovenije (JAZMP), koordinatora projekta IncreaseNET.

Profesor Tomić je ovom prilikom naglasio vrijednosti projekta IncreaseNET-a koje povezuju regulatorne institucije koje u njemu sudjeluju: "Tijekom protekle dvije godine ovaj je projekt postao dinamična platforma za razmjenu znanja, međusobnu podršku i napredna rješenja. Današnji dnevni red vrlo jasno odražava ovu ambiciju. Rasprave o inovacijama, akademskoj suradnji, osposobljavanju i regulatornoj spremnosti naglašavaju koliko je važno da regulatori ostanu povezani sa znanstvenim dostignućima, novim tehnologijama i novim modelima suradnje. Ovim aktivnostima doprinosimo ne samo učinkovitijim regulatornim procesima, već i bržem pristupu sigurnim, učinkovitim i inovativnim lijekovima".

Ravnatelj JAZMP-a Momir Radulović sudionicima se obratio sljedećim riječima: "Vi ste arhitekti koji surađuju, eksperimentiraju i grade osjećaj zajednice i zajedničkih vrijednosti, kao i načina na koje rješavamo izazove, jer je upravo to bit inovacije. Oni koji povezuju, tumače i integriraju. Gradite društvene veze i međusobno povjerenje, potičete promjene, postavljate temelje te podupirete i mobilizirate kretanje kroz cijeli sustav." Pritom je dodao kako prihvaćanje inovacija u regulatornim praksama pridonosi atraktivnosti Europe kao mjesta za istraživanje i razvoj.

Tijekom sastanka govorit će se o aktivnostima i prioritetima EU Inovativne mreže (engl. EU Innovation Network, EU-IN), napretku projekta simultanog nacionalnog znanstvenog savjeta (engl. Simultaneous National Scientific Advice, SNSA) i konceptu Pre-Grant Regulatory Scientific Advice (PGRSA). Program sastanka bit će posebno posvećen akademskim modelima usavršavanja, napretku u osposobljavanju za odabrane inovativne teme, predstavljanju rezultata ankete o praksama podrške inovacijama nacionalnih regulatornih tijela (engl. National Competent Authorities, NCA) i mogućnostima snažnije suradnje nacionalnih regulatornih tijela i znanstvene zajednice. Sudionicima će biti predstavljeni i kriteriji razvijeni za ocjenu utjecaja inovativnih tehnologija na organizaciju rada nacionalnih regulatornih tijela, a osmišljene su i radionice koje će im omogućiti testiranje razvijenih kriterija na nekoliko studija slučaja.

Projekt IncreaseNET provodi se u trogodišnjem razdoblju, od 1. siječnja 2024. godine do 31. prosinca 2026. godine. Cilj projekta je jačanje kapaciteta i izgradnja kompetencija europskih nacionalnih tijela nadležnih za lijekove u području ocjene lijekova, čime se pacijentima osigurava poboljšani pristup inovativnim, visokokvalitetnim, učinkovitim i sigurnim lijekovima.

HALMED je u projektu IncreaseNET voditelj radnog paketa 2: Diseminacija i komunikacija, a aktivno sudjeluje i u drugim radnim paketima projekta: Uspostava materijala za obuku, Program obuke kroz rad, Učinkovito korištenje resursa i Podrška inovacijama.

Projekt IncreaseNET sufinanciran je iz programa "EU za zdravlje (EU4Health)" te je od posebne važnosti za Europsku regulatornu mrežu za lijekove (engl. European Medicines Regulatory Network, EMRN). Koordinator projekta je Javna agencija Republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP), a u njemu sudjeluje 29 partnerskih institucija, većinom nacionalnih tijela nadležnih za lijekove, iz 27 zemalja EU/EGP-a i Ukrajine.

Više informacija o projektu dostupno je ovdje.

Ovaj događaj sufinancira Europska unija. Izraženi stavova i mišljenja pripadaju isključivo autoru i ne odražavaju nužno stavove Europske unije ili HaDEA-e. Ni Europska unija ni tijelo koje je dodijelilo potporu ne mogu se smatrati odgovornima za iste.

Fotogalerija

HALMED domaćin međunarodnog sastanka „IncreaseNET 2026 Innovation Symposium: Bridging Innovation and Regulation”
Na vrh stranicePovratak